Музејско друштво Србије је основано 08. 11. 2001. и наставља рад и традицију претходног Музејског друштва Србије, основаног 10. маја 1962. године.
МДС добровољно, стручно, професионално удружење грађана из области заштите културних добара основано да штити интересе музеологије и музејске делатности.
У Друштво се удружују запослени у музејима, грађани, као и установе културе, предузећа и друге организације и удружења заинтересоване за рад и развитак музеја и музејске делатности. Установе културе, предузећа и друге организације и удружења се удружују по основу Уговора и Споразума о узајамној сарадњи, спонзорству, донаторству и другом послу.
МДС има три циља чијој реализацији воде активности представљене у Програму.
Први циљ
РАЗВИЈАЊЕ МУЗЕОЛОГИЈЕ
на нивоу теорије и праксе
У контексту развијања вредности отвореног мишљења радићемо на умрежавању музејских институција, размени програма, пројеката.
Развијање музеологије подразумева унапређивање заштите: културног, уметничког, историјског, техничког и природног наслеђа, као и развијање музеолошке методологије.
Посебан дугорочни пројект биће осавременити музејску презентацију у Србији.
Бавићемо се музејским стандардима: применом досадашњих и елаборацијом нових, као и њиховим ширењем. Примењени метод биће контекстуално повезивање уметности и науке, технике и технологије, различитих области уметничких дисциплина, генерацијских схватања.
Модернизација рада музеја у коме приоритет има науцно-истраживачки рад уз развијање издавачке делатности.
На тај начин, затвараће се постепено процеси деструкције, те ће се путем критичког приступа од српских, аутентичних музеја стварати динамичне, живе институције XXИ века.
Други циљ
ПОБОЉШАЊЕ СТАТУСА МУЗЕАЛАЦА
Оцењујући статус запослених у музејима Србије као друштвено запостављен и материјално понижен, Друштво се заузима за побољшање положаја својих чланова, музејских професионалаца. Достојанствен социјални статус и снажан друштвени утицај музеалаца комплементарни су делови овога суштинског циља.
Од основног је значаја како подизање социо-економског нивоа рада музејских професионалаца, али такође и активно учешће у доношењу одлука од интереса за музеје и музејску струку.
Анализама социо-економског нивоа рада у музејима, упућивањем одгворних нивоа власти али и шире јавности у резултате таквих анализа, очекујемо да ће доћи до позитивних реакција.
Очекујемо да ће примена Етичког кодекса, нарочито рад Суда части МДС, допринети подизању угледа и достојанства музеалаца.
Статус музејског стручњака, код нас запостављеног и пониженог, побољшаће се и нашим инсистирањем на активном учествовању у доношењу одлука од значаја за музејску струку: од законских прописа до посебног Закона о музејима.
Трећи циљ
СТРУЧНО УСАВРШАВАЊЕ
Друштво подстиче перманентно подизање нивоа стручности запослених у музејима.Праћење трендова у струци и општег развоја музеологије у свету, размена информација и стручњака чине битну основу за будућу сарадњу на заједничким пројектима.
МДС развија едукативне програме како за стручњаке, тако и за заинтересоване групе, али и за едуковање едукатора.
Резултати рада МДС моћи ће да се прате на смотрама музеалаца, кроз часопис и на овом сајту.
08.11.2001. у Народном музеју у Београду одржана је Оснивачка скупштина Музејског друштва Србије. Присуствовало је око 160 представаника свих музеја Србије. Будућим члановима тада је представљен Статут МДС-а, Програм МДС-а, и усвојен је Кодекс професионалне етике (ИЦОМ-а).
Изабрани су привремени чланови органа и тела (мандат: једна година; задаци: оснивачка документа МДС и припрема Прве редовне скупштине МДС).
Иницијативни одбор састављен од чланова из пет музеја (Народни музеј у Београду, Историјски музеј Србије, Музеј града Београда и Музеј науке и технике) покренуо је оснивање новог МДС-а. Ослањајући се на све добре традиције предходног Друштва које је трајало четрдесет година, повезивало музеје Србије и одржавало многе активности, које су током последње деценије замрле, одлучили смо да оснујемо ново Друштво са новим односом према музејима и према јавности.