У циљу побољшања и унапређења рада Секција и Музејског друштва уопште, одржан је 21.10.2024. први састанак председница секција путем видео-позива.
Састанку су присуствовале Јелена Вукчевић (Секција историчара), Милица Стојановић (Археолошка секција), Ивана Арађан (Секција историчара уметности), Бранка Бабић (Етнолошка секција), Јелена Пушица (Етнолошка секција, секретарка), Бојана Петруш (Секција библиотекара), Дена Бабајић (Секција музејских педагога), Ивана Ћирић (ПРИМА Секција) и Гордана Пајић (председница МДС).
На дневном реду су биле следеће тачке:
- Рад Секција Музејског друштва Србија
- Предстојећа изборна скупштина (25. 11. 2024)
- Активирање и омасовљавање чланства Музејског друштва Србије
- Стање музејске струке и могућности да Музејско друштво Србије активно учествује на побољшање положаја музеалаца у Србији
- Разно.
Током састанка све председавајуће су узеле активног учешћа. Представнице Секције библиотекара (Бојана Петраш и Јелена Пушица) су поделиле своје искуство организовања стручних скупова и семинара и начине за повезивање са свим члановима заједнице музеалаца који раде у библиотекама. Бранка Бабић је известила окупљене о пракси чланова Секције етнолога да се окупљају два пута годишње (једно окупљање је радна секција, а друго стручни скуп) као и о реализованом пројекту „Традиција вашара у Србији“ који је подржало Министарство културе Републике Србије. Јелена Вукчевић је поделила информацију да Секција историчара 2025. године обележава 20 година од оснивања и да је у плану да се тај јубилеј обележи стручним скупом који ће пратити публикација у писаној форми. Ивана Арађан је говорила о искуству Секције историчара уметности у реализацији стручног скупа „Бити кустос“ који се одржава већ неколико година за редом.
Председавајуће су закључиле и да се све Секције суочавају са сличним проблемима. Као главне проблеме истакле се пасивност чланова и да је у свакој секцији активан само један одређен број колегиница и колега. Разговарало се о начинима за активацију свих чланова и мотивисање колега који нису чланови МДС да се прикључе. Скренута је пажња да на већини сајтова музеја у Републици Србији, на званичним сајтовима, не постоји обавештење да је улаз бесплатан за чланове МДС.
Разговарало се и о потенцијалним кандидатима за отворене позиције у наредном трогодишњем мандату и о предстојећој изборној Скупштини МДС 25.11.2024. године. Закључено је да постоји потреба ажурирања списка чланова, њихових мејл адреса и контакт телефона ради лакше комуникације.
Препорука је свих председавајућих да Музејско друштво Србије буде видљивије у јавном простору и да је један од начина за ту видљивост повећана активност на друштвеним мрежама, али и да је важно да МДС добије простор у медијима са националном фреквенцијом. Дат је предлог да у оквиру сваке Секције постоји делегиран бар по један члан који ће бити задужен за комуникацију са медијима. На сајту МДС може да се нађе већина информација, постављени су и сви билтени као и акта МДС. За Фејсбук страницу је задужена ПРИМА Секција.
Такође, присутне су се сложиле да овакви састанци у будућности треба да буду пракса и да је потребно да се председнице секција састају једном месечно како би се информисале и о раду Секција и о раду друштва.